فیزیوتراپی سالمندان در اصفهان و شاهین شهر

فیزیوتراپی افراد سالمند جهت بهبود وضعیت فیزیکی

فیزیوتراپی جهت بهبود راه رفتن

فیزیوتراپی در شکستگی ها 

طب سوزنی ( درای نیدلینگ )

گواهی مالی جهت دریافت هزینه از بیمه های تکمیلی 

زیرنظر متخصص فیزیوتراپی عضو سازمان نظام پزشکی ایران

senior citizens physiotherapy 1024x365

فیزیتراپی سالمندان شاهین شهر

فیزیوتراپی سالمندان، برای سالمندانی که در دوران نقاهت بعد از جراحت یا بیماری به سر می برند و برای کسانی که درد مزمن دارند بسیار مفید است، فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد و بازگرداندن عملکرد های بدنی مانند انعطاف پذیری، قدرت، تعادل و هماهنگی کمک کند.

فیزیوتراپی برای افراد سالمند ترکیبی از روشهای کششی، مگنت درمانی و تحریک الکتریکی ، پیاده روی، ماساژ، آب درمانی (hydrotherapy) ، لیزر درمانی،  است.

هدف از درمان فیزیکی یا فیزیوتراپی برای سالمندان، آسان تر کردن انجام کارها و فعالیت های روزانه برای آنها است به طوری که افراد سالمند و سالمندان تا آنجا که ممکن است مستقل باشند.

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

فیزیوتراپی می تواند در چه شرایطی و برای چه کسانی مفید می باشد؟

دوران نقاهت پس از آسیب هایی مانند شکستگی لگن

آرتروز (Osteoarthritis)، درد در تمام قسمت های بدن مانند زانو، پشت، شانه، مچ و غیره، دیابت و فیزیوتراپی، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، سکته مغزی، سرگیجه (vertigo)، بی اختیاری ادرار، ام اس (Multiple sclerosis)، فلج مغزی (Cerebral Palsy) و بسیاری از شرایط دیگر

old people

فیزیتراپی سالمندان

فیزیوتراپیست چه کارهایی را انجام می دهد؟

فیزیوتراپیست ها (PT)، بیماری ها یا مسائل مرتبط با سلامتی را برای تمام افراد، از نوزادان گرفته تا افراد سالخورده، تشخیص داده و درمان می کنند. فیزیوتراپیست ها با استفاده از تکنیک های درمانی مختلف، برنامه ای را برای افزایش حرکت فرد، کاهش درد و بازگرداندن عملکرد ها، تهیه می کند.

فیزیوتراپی سالمندان

در صورتی که درد و تورم وجود داشته باشد، اولین هدف فیزیوتراپیست کاهش درد و تورم است. بعد از آن، فیزیوتراپیست تکنیک های مختلفی را برای افزایش انعطاف پذیری، قدرت، هماهنگی و تعادل به کار می گیرد.

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

این تکنیک ها معمولا شامل تمریناتی مانند کشش، بلند کردن وزنه و پیاده روی می شوند.

فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند مجموعه ای از درمان های دیگر را ترکیب کنند، بعضی از آنها ممکن است کمک کننده باشند و یا نباشند، این کاراغلب یک فرآیند آزمایش و خطا است.

انواع فیزیوتراپی برای سالمندان

درمان دستی یا منوال تراپی (manual Therapy)، روش درمانی است که توسط درمانگر و با دست انجام می شود و هدف آن استراحت دادن به بیمار، کاهش درد و انعطاف پذیری بیشتر است. این درمان شامل موارد زیر است:

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

فیزیوتراپی سالمندان ماساژ عضلات و بافت های نرم بدن برای آرام کردن بیمار، بهبود گردش خون و تسکین درد.

تکنیک تحرک دادن (mobilization)، که در آن از حرکات آهسته استفاده می شود تا با پیچ و تاب دادن و کشیدن مفاصل و استخوان ها آنها را به جای خود بازگرداند. این کار می تواند به شل کردن بافت مفصلی سفت کمک کند و انعطاف پذیری را افزایش دهد.

تکنیک منیپولیشن (manipulation)، که در آن از حرکات سریع و پر قدرت برای از بین بردن درد و تنظیم مفاصل و استخوان ها استفاده می شود.

درمان سرد یا سرمادرمانی برای از بین بردن درد، تورم و التهاب ناشی از بیماری هایی مانند آرتروز استفاده می شود. این درمان شامل استفاده از بسته های یخ (هر بار ۱۰تا ۱۵ دقیقه)، ماساژ با یخ و روش RICE می باشد. RICE مخفف کلمات استراحت، یخ، فشرده سازی و بالابردن (مثلا بالا نگه داشتن اندام آسیب دیده بر روی بالش) است.

160645 1100

فیزیتراپی سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان گرما درمانی عضلات را آرام می کند و گردش خون را بهبود می بخشد. این کار برای از بین بردن سفتی مفاصل ناشی از ورم مفاصل و استخوان ها (osteoarthritis) یا سایر شرایطی که موجب شده باشد برای مدتى‌ در بستر بى‌حرکت‌ مانده باشید، مفید است. گرما، همچنین، قبل از ورزش کردن برای شل کردن عضلات استفاده می شود.

در روش آب درمانی (Hydrotherapy)، از آب برای درمان بیماری ها و حفظ سلامتی، بهبود بافت های نرم، افزایش جریان خون و آرامش بدن استفاده می شود. فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

تحریک الکتریکی از جریان الکتریکی برای ایجاد یک اثر دلخواه در بدن استفاده می کند. به عنوان مثال، جریان الکتریکی می تواند سیگنال های درد را برای از بین بردن احساس درد درگیر کند. تحریک الکتریکی برای منقبض کردن عضلات کسانی که دچار سکته مغزی شده اند و افراد مبتلا به آرتروز استفاده می شود.

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

تحریک الکتریکی اصطلاحی عمومی است که توصیف کننده ی استفاده از جریان الکتریکی برای اثر گذاشتن در بدن می باشد. تحریک الکتریکی کاربرد های مختلفی دارد. درمان با تحریک الکتریکی اغلب به همراه لیزر درمانی سرد(cold laser therapy ) استفاده می شود تا درمان بهتر انجام شود. فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپیست ها در هر جلسه به بیماران آموزش می دهند. به بیماران آموزش داده می شود که چگونه کارهای روزانه خود را انجام دهند، چگونه از بدن خود محافظت کنند تا دچار آسیب مجدد نشوند، چه تمرین هایی را در خانه انجام دهند و اینکه با توجه به مشکلات حرکتی که دارند، چگونه محیط خانه های خود را برای خودشان امن تر کنند.

اولتراسوند درمانی (Ultrasound) از امواج صوتی استفاده می کند و به منظور کاهش اسپاسم عضلات و آرام کردن ماهیچه ها قبل و بعد از ورزش به کار برده می شود.

درمان شرایط خاص با فیزیوتراپی

از نظر جامعه پزشکی، فیزیوتراپی می تواند برای کمک به افراد مبتلا به انواع بیماری ها و دارای شرایط سلامتی مختلف، مورد استفاده قرار گیرد، در بعضی موارد کاربرد فیزیو تراپی کاملا واضح است و در بعضی موارد دیگر کمتر.

اکثر افراد ۶۵ سال به بالا، آرتروز ستون فقرات دارند، فیزیوتراپی سالمندان . حتی اگر علائم آن را نداشته باشند. فیزیوتراپی می تواند با استفاده از ورزش های آبی، بسته های گرم، تحریک الکتریکی و سایر تکنیک ها، نشانه های این بیماری که ممکن است در آینده ظاهر شوند را کاهش دهد.

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

برای بیماران سکته مغزی، فیزیوتراپیست ها از درمان با ایجاد محدودیت حرکتی در اندام ( constraint-induced movement) استفاده می کنند، در این روش شما مجبور هستید که از اندام ضعیف تر خود استفاده کنید (مثلا با بستن اندام سالم تر).

فیزیوتراپی سالمندان تمرین ذهنی برای انجام یک حرکت (motor imagery) و تمرین های ذهنی دیگر شامل تمرین و تکرارحرکات بدون انجام آن ها هستند. این کار موجب تحریک بخشی از مغز شما می شود که حرکت را کنترل می کند.

بیماران مبتلا به پارکینسون تمریناتی را انجام می دهند که انعطاف پذیری بدنشان را بهبود می بخشند و از حرکات روباتیک گونه ای که بر اثر بیماری ایجاد می شود، جلوگیری می کنند.

به بیمارانی که دچار بی اختیاری هستند آموزش داده می شود که چگونه عضلات خاصی را پیدا کرده و از آنها به درستی استفاده کنند. انجام تمرینات لگنی به تقویت عضلات کمک میکنند تا مثانه بهتر کنترل شود.

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

بیماران مبتلا به آلزایمر می توانند از تمرین هایی استفاده کنند که به بهبود حافظه آنها کمک می کنند و شروع مشکلات جدی تر و بیشتر حافظه را به تاخیر می اندازند.

فیزیوتراپیست ها همچنین از روش “معکوس کردن” استفاده می کنند که در این روش فیزیوتراپیست به عنوان یک آینه عمل می کند و به بیمار نشان می دهد که چگونه حرکت کند. فیزیوتراپی سالمندان تکنیک های دیگر عبارتند از رقص و باغبانی، که به بیمار کمک می کنند تا بعضی حرکات مشخص را به خاطر بسپارد. 

برای مقابله با بیماری انسدادی ریوی مزمن (COPD)، که تنگی تنفس را ایجاد می کند، از تمرین هایی استفاده می شود که می توانند با ورزش دادن به عضلات و افزایش ظرفیت هوازی، کوتاهی نفس را بهبود ببخشند.

فیزیوتراپی سالمندان

خلاصه

همانطور که می بینید، فیزیوتراپی می تواند در مورد هر بخش از خدمات بهداشتی قابل تصور به سالمندان کمک کند. اگر در دوره نقاهت پس از عمل جراحی یا بیماری بسر می برید و یا در حال حاضر ازیک بیماری رنج می برید، از پزشک خود درباره فیزیوتراپی بپرسید.

فیزیوتراپیست می تواند با افزایش قدرت تحرک شما و آسان تر کردن انجام وظایف روزانه، استقلالتان را به شما باز گرداند.

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

درمان های فیزیکی میتوانند در شرایط مختلف زندگی به سالمندان کمک کنند، از جمله:

مراقبت از سالمند در خانه، مراقبت موقتی اورژانسی یا برنامه ریزی شده از سالمند (Respite care)، زندگی مستقل، زندگی فعال برای سالمند، تسهیلات برای کمک به زندگی سالمند (Assisted Living Facilities)، مراقبت از بیماران آلزایمری و کسانی که مشکل حافظه دارند.

فیزیوتراپی سالمندان

کلینیک فیزیوتراپی میلاد (خانم خلیلی) خدمات تخصصی فیزیوتراپی را برای سالمندان عزیز ارائه می دهد.  جهت کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

فیزیوتراپی سالمندان در شاهین شهر و اصفهان

Exercise Physio 1024x515

افزودن دیدگاه